Pasowanie uczniów  klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej

Pasowanie uczniów  klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej Szkoły Podstawowej nr 5 im. prof. Adama Wodziczki w Swarzędzu.
W dniu 2 lutego 2024 r. pierwszoklasiści zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej.
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów klas pierwszych do grona szkolnych czytelników.

Jest to wielkie wydarzenie, ponieważ po pasowaniu uczniowie mogą już korzystać samodzielnie ze zbiorów biblioteki szkolnej.

Przed zbliżającym się pasowaniem, uczniowie na zajęciach bibliotecznych
pt. ,,Moje pierwsze spotkanie w bibliotece szkolnej”, zapoznali się z regulaminem biblioteki szkolnej, układem księgozbioru i zasadami, które należy przestrzegać będąc w wypożyczalni
i czytelni.

Uczniowie, aby utrwalić pozyskane informacje, wcielili się w aktorów i zagrali rolę czytelnika wypożyczającego i oddającego  książki do biblioteki.

Na zakończenie lekcji bibliotecznej pierwszoklasiści otrzymali zaproszenie na pasowanie oraz  zadania do wykonania i zaprezentowania  ich na uroczystości.

Przedstawienie na uroczystość pasowania pt. ,,Niedokończone zaklęcie” przygotowali uczniowie z klasy 4a, które oparte było na podstawie nowych lektur szkolnych. Dzieci poznali Detektywa Pozytywkę i Cukierka z Marcelem. A także już znane postaci z bajek, takie jak np. Kopciuszek oraz trzy świnki.

Pierwszoklasiści gromkimi oklaskami podziękowali swoim starszym kolegom i koleżankom  za przygotowanie spektaklu.

Po występie czwartoklasistów zaprezentowali się uczniowie klas pierwszych,  którzy
w oryginalny i ciekawy sposób przedstawili wylosowane zadania na lekcjach bibliotecznych. Były to wiersze znanych pisarzy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima:

klasa Ia – wiersz pt. ,, Na wyspach Bergamutach” Jana Brzechwy,
klasa Ib – wiersz pt. ,,Żaba” Jana Brzechwy
klasa Ic – wiersz pt. ,,Na straganie” Jana Brzechwy
klasa Id – wiersz pt. ,, Okulary” Juliana Tuwima
klasa Ie – wiersz pt. ,, ,,Abecadło” Juliana Tuwima

Brawo dla każdej klasy!

Następnie przyszedł czas na dokonanie aktu pasowania uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej.

Po złożeniu przyrzeczenia, Pani Dyrektor Jolanta Nowacka, Pani Wicedyrektor Elwira Socha oraz Pani Wicedyrektor Ewa Lewicka dokonały aktu pasowania uczniów klas pierwszych na czytelnika biblioteki szkolnej.

Na pamiątkę uroczystości uczniowie klas pierwszych otrzymali zakładki do książki wykonane przez uczniów uczęszczających do świetlicy szkolnej z nauczycielami wychowawcami p. Ewelną  Markowską- Mielcarek i p. Małgorzatą Dopierałą oraz wprawki czytelnicze dla pierwszoklasistów wydane przez Instytut Książki.

W skład wyprawki wchodzi książka pt. ,,Wnuczka antykwariusza” Justyny Bednarek i broszura ,,Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem”, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów. Mówiących o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania.

Życzymy miłej lektury dla dzieci i ich Rodziców.

Kolejnym prezentem dla dzieci były upominki w postaci kubków ,,Kubek czytelnika”, które ufundowała Rada Rodziców.

Dekorację na uroczystość przygotowała p. Aleksandra Kuznowicz, a piosenkę pt. ,,Pociąg do książki” przygotowała z uczniami  p. Katarzyna Szymczak. Pasowanie na czytelnika  sfilmował p. Bartłowiej Maciejewski.

Życzymy wszystkim pierwszoklasistom wspaniałych przygód w zaczarowanym świecie książek, zapraszamy do biblioteki. Będziecie tu zawsze mile widziani.

Uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki przygotowały:

p. Grażyna Beranek oraz p. Joanna Grzempa – Stolpe wraz z p. Magdaleną Święcioch  wychowawczynią klasy 4a.