Dzień Ziemi 2023 – Splątani ze światem

Czy wiedzieliście, że zapach wydzielany przez kowaliki, czerwono-czarne owady potocznie zwane „tramwajarzami” odstrasza komary? A czy słyszeliście kiedyś, że w menu wróbla znajdują się… kleszcze?

W  ramach obchodów Dnia Ziemi oraz prac projektowych w programie CEO Ekologiczna Szkoła, uczniowie klasy 8h włączyli się w celebrowanie relacji człowieka z przyrodą i …Wyruszyli w teren.

Zanim to jednak nastąpiło, wzięli udział w webinarium Ziemia jako ekosystem społeczno-przyrodniczy i zgłębili zagadnienie relacji człowieka z naturą.

Zaopatrzeni w garść wiedzy i instrukcje, rozpoczęli swoje obserwacje przyrody poszukując m.in:
– oznak zależności między elementami natury, działalności człowieka w przyrodzie oraz tych miejsc, gdzie człowiek jeszcze nie interweniował oraz śladów bieżącej pory roku i oznak różnorodności biologicznej w przyrodzie.

Efekty tych obserwacji uwiecznili na zdjęciach, a rezultatem tych działań był poster, przedstawiający to, w jaki sposób człowiek jest splątany z przyrodą i dlaczego tak istotne jest to, by o nią dbać.

A.Biedziak