Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025

Szkoła Podstawowa nr 5 im. prof. Adama Wodziczki w Swarzędzu realizuje Priorytet 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2021 – 2025, który ma na celu rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promocję i wspieranie  czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.

Biblioteka szkolna Szkoły Podstawowej nr 5 im. prof. Adama Wodziczki otrzymała dofinansowanie  ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021- 2025 w kwocie 12000 zł
i 3000 zł wkładu własnego.

Księgozbiór biblioteki wzbogacił się o 397 książek w tym o 83 egzemplarze  lektur zgodnych
z podstawą programową co stanowi  21% wszystkich zakupionych książek na sumę 10500 zł.

Zakupiono również elementy wyposażenia biblioteki: sofę, oświetlenie i rozdzielacze do książek na kwotę 3000 zł oraz przeznaczono 1500 zł na realizację działań promujących czytelnictwo – zakup książek na nagrody dla uczniów biorących udział w konkursach.

Zakupione książki do biblioteki zostały opracowane i oznaczone pieczątką z logo NPRC.

Biblioteka przy współpracy z Dyrektorem Szkoły p. Jolantą Nowacką, nauczycielami, Radą Rodziców i uczniami szkoły podjęła wiele akcji,  które miały na celu promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zaplanowano, zrealizowano i  są w trakcie realizacji  następujące działania:

Zrealizowane działania:
Styczeń/czerwiec/2022
1. Pasowanie na  czytelnika biblioteki szkolnej dla uczniów kl. 1 na podstawie książki pt. ,,Basia
w bibliotece” Marianny Oklejak i  Zofii Staneckiej.

2. Projekt czytelniczy dla uczniów klas I – VIII ,,Wiosna z biblioteką” – konkurs czytelniczy ,,Najlepiej
    czytająca klasa i najlepiej czytający uczeń w szkole”.

3. Konkurs plastyczny dla uczniów klas I – III – ,,Zaprojektuj okładkę do ulubionej książki”.

4. Ogłoszenie informacji wśród uczniów, nauczycieli i rodziców o otrzymaniu wsparcia finansowego
w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0  na lata 2021 – 2025 w kwocie 15 000 zł
z przeznaczeniem 10500 na zakup książek, 3000zł na zakup elementów wyposażenia do biblioteki
i 1500 zł z przeznaczeniem na  realizację działań i promocję czytelnictwa.

5. Ustalenie potrzeb i preferencji czytelniczych uczniów, nauczycieli i rodziców naszej szkoły – ankieta
 czytelnicza z propozycjami tytułów książek, które warto byłoby zakupić do biblioteki szkolnej.

6. Utworzenie skrzynek z napisem ,,Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa – wrzuć swoje propozycje tytułów książek, które chciałbyś/chciałabyś mieć w bibliotece”. Skrzynki umieszczone były przy wejściu do szkoły przy dyżurce woźnych, w bibliotece i w świetlicy szkolnej. Propozycje książek, uczniowie, nauczyciele i rodzice mogli również przesyłać na email nauczyciela bibliotekarza, a także typować na zajęciach czytelniczych.

Wrzesień /grudzień 2022r.

1. Zamieszczenie działań promujących  i wspierających rozwój  czytelnictwa  wśród  dzieci i młodzieży  w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w kalendarzu pracy szkoły.
2. Sporządzenie listy tytułów książek proponowanych przez uczniów, rodziców i nauczycieli  oraz przedstawienie jej Radzie Rodziców i Samorządowi Uczniowskiemu do zaopiniowania i zatwierdzenia zakupu.
3. Projekt czytelniczy  ,,Spotkania z baśnią i legendą polską w bibliotece szkolnej” dla uczniów
    klas I – III.

4.  Nawiązanie kontaktu z Hurtownią i Księgarnią Taniej Książki w Tuliszkowie w sprawie zamówienia
     i  zakupu książek.

5. Realizacja zamówienia koniec października 2022r.

6. Opracowanie zakupionych książek w programie Mol Net plus.

7. Utworzenie REGAŁU-  NOWOŚCI WYDAWNICZE- NARODOWY PROGRAM ROZWOJU
    CZYTELNICTWA.

8. Przesłanie listu  do uczniów i rodziców  pt. ,,Wpływ  czytania na rozwój
   dzieci i młodzieży”.

9. Projekt edukacyjny ,,Śladami Powstania Wielkopolskiego” dla uczniów klas I – VIII:

• Lekcje historii – ,,Powstanie Wielkopolskie”.
  • Konkurs plastyczny ,,Symbole Narodowe” dla uczniów klas I – III.
  • Konkurs plastyczny ,,Symbole Narodowe Państw biorących udział w programie Erasmus:  Chorwacji, Włoch, Hiszpanii i Turcji” dla uczniów klas IV.
  • Konkurs czytelniczy na podstawie komiksu ,,Powstanie Wielkopolskie – Mieszkańcy Swarzędza w zwycięskim zrywie  niepodległościowym 1918 – 1919” dla uczniów klas IV – VIII.
  • Spotkanie autorskie z pisarzem  Łukaszem Wierzbickim pisarzem książek dla dzieci
    i młodzieży dla  uczniów.
  • Wycieczka do Swarzędzkiego Centrum Historii  i Sztuki – kl. V
  • Spotkanie  z historykiem p. Antonim Kobzą – Miłośnikiem Ziemi Swarzędzkiej dla uczniów
    kl. VI

10. Wycieczka do Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu – zwiedzanie oraz  warsztaty czytelnicze
       kl. IV i III.

11. Konkurs  ,,List do św. Mikołaja” dla uczniów klas I – VIII –  zorganizowany przez filię Biblioteki
        Publicznej w Swarzędzu.

12. Współpraca i omówienie zadań w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
       z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Swarzędz ora z Biblioteką Pedagogiczną – rozmowy
       z dyrektorem i bibliotekarzami.

13. Spotkania w sieci z  nauczycielami bibliotekarzami w filii Biblioteki  Pedagogicznej w Swarzędzu.

13. Promocja nowości czytelniczych – bibliokosz kl. I – III.

14. Szacunek, Odwaga, Przyjaźń – spotkanie  z 9 Swarzędzką Drużyną Harcerzy ,,Echo puszczy”
      im. Andrzeja Małkowskiego kl. 4- 8. Działanie będzie zrealizowane w marcu  2022 r. w związku
      z obchodami  30-lecia  szkoły.

Serdecznie zapraszamy uczniów, nauczycieli i rodziców do wypożyczeń nowości wydawniczych zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2021 – 2025.

Nauczyciele bibliotekarze:
Grażyna Beranek; Joanna Grzempa – Stolpe