Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

W 2021 roku Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada na 29 września (środa).

Ogólnopolski Dzień Głośnego czytania to jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne.
Inicjatywa  powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Na Patronkę tego święta  wybrano Janinę Porazińską, wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach.
Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki.

Celem święta  jest propagowanie  głośnego czytania dzieciom i młodzieży.
Czytanie  na głos stymuluje  rozwój, wzbogaca słownictwo, a przede wszystkim rozwija wyobraźnię  i buduje więzi międzyludzkie, w tym między rodzicami, dziadkami a dziećmi, którym książki są czytane. Głośne czytanie trenuje także mózg, poprawia krążenie i pomaga zachować psychiczną równowagę.

Biblioteka szkolna zaprasza uczniów, nauczycieli, rodziców i pracowników szkoły
do wspólnego głośnego   czytania  w wolnej chwili np. na lekcjach wychowawczych,
języka polskiego, w bibliotece oraz w domu.

Z okazji  Ogólnopolskiego  Dnia Głośnego Czytania nauczyciele bibliotekarze zapraszają uczniów z wychowawcami na zajęcia do biblioteki:
– wspólne głośne czytanie książek wybranych przez uczniów,
– zapoznanie z tajnikami pracy bibliotekarza,
– rysowanie i zdobienie inicjału  pierwszej litery tytułu ulubionej książki,

– wypożyczanie książek.
Chętnych nauczycieli na w/w  zajęcia, prosimy o kontakt z biblioteką.

Serdecznie zapraszamy:
                                                                       Grażyna Beranek ; Joanna Grzempa – Stolpe