Szkoła Podstawowa nr 5 im. prof. Adama Wodziczki w Swarzędzu

Nauka gry na flażolecie

Na przełomie XVIII i XIX wieku flażolet był tak bardzo popularny na ziemiach polskich, że nazywano go „flecikiem polskim”. Z tych czasów znana jest postać profesora Józefa Niedzielskiego, który w latach 1821-1836 wydał drukiem co najmniej 11 prac na flecik polski, w tym szkołę gry, fragmenty arii operowych i tańce polskie.

W serwisie internetowym YouTube znajduje się kanał edukacyjny Flażolet – łatwe muzykowanie zawierający animacje komputerowe, dzięki którym gra na flażolecie jest jeszcze łatwiejsza niż dotychczas.

Na kanale tym jest również fragment filmu Instytutu Muzyki i Tańca, w którym 6.otworowe piszczałki prezentuje Jan Karpiel-Bułecka – muzyk multiinstrumentalista, architekt, popularyzator folkloru, laureat Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego i Nagrody im. Oskara Kolberga.

Zapraszamy.  

O flażoletach również w artykule:

https://www.zycieszkoly.com.pl/artykul/wychowanie-w-tonacji-d

Miłośników flażoletowania  serdecznie zapraszamy do wspólnych prób Swarzędzkiej Orkiestry Flażoletowej 

SWARZĘDZKA ORKIESTRA FLAŻOLETOWA

Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa powstała w lutym 1996 roku z inicjatywy Wojciecha Wietrzyńskiego, animatora Ogólnopolskiego Ruchu Flażoletowego. Od początku istnienia jest związana ze Swarzędzkim Ośrodkiem Kultury.

W repertuarze zespołu znajdują się pochodzące jeszcze ze średniowiecza melodie z Irlandii, Bretanii, Francji, Hiszpanii i Polski oraz utwory współczesnych kompozytorów.

W 2013 roku ukazała się płyta zatytułowana „Independent Folk”, na której możemy usłyszeć utwory w rockowo-folkowym klimacie. Na płycie pojawił się również wokal.  Spośród wcześniejszych profesjonalnych  nagrań grupy można wyróżnić kasetę z muzyką celtycką oraz dwie płyty dla ogólnopolskiego programu “Edukacja przez ruch”.

Muzycy Orkiestry uczestniczyli w wielu wyjątkowych wydarzeniach. Podczas Apelu III Tysiąclecia tworzyli oprawę Nabożeństwa Genesis na Polach Lednickich. W latach 2005-2009 współtworzyli oprawę muzyczną największego historycznego widowiska plenerowego “Oblężenie Malborka”. W maju 2014 roku w Warszawie, Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa, jako orkiestra reprezentacyjna Ogólnopolskiego Ruchu Flażoletowego, zainaugurowała krajowy projekt Fleciki Polskie i Tarabany. Natomiast jesienią tego samego roku rozpoczęła realizację projektu “Muzyka Epoki Dojrzałości i Rozumu”, którego konsultantem naukowym jest Muzeum Archeologiczne w Poznaniu. Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa trzykrotnie grała również na Przystanku Woodstock.

Skip to content