30-lecie szkoły

Jubileusz trzydziestolecia Szkoły Podstawowej nr 5 im. prof. Adama Wodziczki w Swarzędzu.

W roku szkolnym 2022/2023 nasza szkoła obchodzi swój jubileusz 30 lecia powstania.

2 czerwca 2023 roku, odbędzie się uroczystość z udziałem zaproszonych gości. Dzień później, 3 czerwca 2023r. odbędzie się rodzinny festyn z okazji jubileuszu.

Imprezy towarzyszące:

Szanowni Państwo,

2 czerwca 2023r. o godzinie 10:00 uroczyście w gronie zaproszonych gości, rozpoczniemy obchody jubileuszu 30- lecia powstania naszej szkoły.

Dzięki współpracy z Radą Rodziców, w sobotę 3 czerwca 2023r. uczcimy uroczystość Festynem Rodzinnym, na który gorąco wszystkich zapraszamy, szczególnie byłych pracowników i absolwentów „Piątki”.

Plan Festynu:

10:00 uroczyste otwarcie Festynu Rodzinnego

Do godziny 13:00 będzie można uczestniczyć w pokazach klubów sportowych oraz kółek zainteresowań na scenie głównej. Podczas festynu będzie można zakupić przepyszne ciasta oraz wyroby artystyczne, wspierając fundusze naszej Rady Rodziców.

13:00 zakończenie imprezy.

Pasowanie na czytelnika

W dniach 15 i 16   lutego 2023 r. uczniowie klasy:  Ia, Ib,  Ic i Id zostali przyjęci do grona czytelników biblioteki szkolnej.

Głównym celem  uroczystości było zachęcenie pierwszoklasistów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek i rozwijania umiejętności czytelniczych.

Tegoroczna uroczystość związana była z tematem przyrodniczym pt. ,,Przyroda wokół nas” nawiązującym do patrona naszej szkoły prof. Adama Wodziczki i  jubileuszu 30-lecia szkoły.

Zanim uczniowie zostali pasowani na czytelników, uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych,
na których poznali zasady korzystania z wypożyczalni  i czytelni oraz otrzymali zadania
do wykonania na uroczystość.

W dniu  oficjalnego przyjęcia  pierwszoklasistów do grona  czytelników,  dzieci przebrane
za  zwierzęta leśne, zaprezentowały przygotowane zadania: piosenka, wierszyki oraz krótkie przedstawienie dotyczące przyrody i ochrony środowiska.

Uczniowie mieli również  możliwość rozwiązania krzyżówki przyrodniczej, której hasłem było imię i nazwisko patrona  szkoły.

Po części artystycznej dzieci złożyły uroczyste przyrzeczenie czytelnika, a następnie Pani Dyrektor Jolanta Nowacka dokonała aktu pasowania.

Na zakończenie spotkania uczniowie klas pierwszych otrzymali miłe upominki:
zakładki do książki przygotowane przez  uczniów ze świetlicy szkolnej wraz z wychowawcami oraz linijki, krzewy i słodycze sfinansowane przez Radę Rodziców, a także książki
pt.  ,,Pierwsze abecadło” ufundowane przez Instytut Książki.

Po uroczystości pasowania wielkim przeżyciem dla dzieci było wspólne sadzenie  krzewów przy szkole i wypożyczenie pierwszej książki z biblioteki szkolnej.

Nauczyciel bibliotekarze:

Grażyna Beranek; Joanna Grzempa – Stolpe

Jubileuszowa edycja konkursu Nauka, ale jaja!

Kwitnące jabłonki na jubileusz szkoły

Ostatniego dnia marca uczniowie naszej szkoły oraz goście z programu Erasmus mieli okazję zasadzić na terenie naszej szkoły 10 jabłonek. Jabłoń to żywy i prawie wieczny pomnik przyjaźni pomiędzy naszymi krajami. Drzewka znalazły się u nas nieprzypadkowo. Szkoła wzięła udział w konkursie „Kwitnąca Szkoła” zorganizowanym przez Jabłonki Swawole i Vito Bambino. Nasze jabłonki otrzymały imiona, głównie odmiany imienia Patrona. Mamy nadzieję, że nasza jabłonkowa alejka będzie się kojarzyła z czymś pięknym, zdrowym i ekologicznym. Trzymajmy kciuki by zakwitły na obchody jubileuszu SP5!!

Dzień Ziemi 2023 – Splątani ze światem

W  ramach obchodów Dnia Ziemi oraz prac projektowych w programie CEO Ekologiczna Szkoła, uczniowie klasy 8h włączyli się w celebrowanie relacji człowieka z przyrodą i …Wyruszyli w teren.

Czy wiedzieliście, że zapach wydzielany przez kowaliki, czerwono-czarne owady potocznie zwane „tramwajarzami” odstrasza komary? A czy słyszeliście kiedyś, że w menu wróbla znajdują się… kleszcze?

Zanim to jednak nastąpiło, wzięli udział w webinarium Ziemia jako ekosystem społeczno-przyrodniczy i zgłębili zagadnienie relacji człowieka z naturą.

Zaopatrzeni w garść wiedzy i instrukcje, rozpoczęli swoje obserwacje przyrody poszukując m.in:
– oznak zależności między elementami natury, działalności człowieka w przyrodzie oraz tych miejsc, gdzie człowiek jeszcze nie interweniował oraz śladów bieżącej pory roku i oznak różnorodności biologicznej w przyrodzie.

Efekty tych obserwacji uwiecznili na zdjęciach, a rezultatem tych działań był poster, przedstawiający to, w jaki sposób człowiek jest splątany z przyrodą i dlaczego tak istotne jest to, by o nią dbać.

konkurs plastyczny Moja szkoła w jednym obrazie – czyli 30 lat SP5.

Wyniki konkursu plastycznego  Moja szkoła w jednym obrazie – czyli 30 lat SP5.

Komisja konkursowa wyłoniła następujących zwycięzców:

W kategorii klas 1-3:

1. Miejsce  – Laura Reich, kl.1d
  2. Miejsce – Antonina  Walich, kl. 2a

W kategorii klas 4-8:

1. Miejsce – Nikola Karpik, kl.5d,
2. Miejsce – Hubert Wójcicki, kl.5d,
3. Miejsce – Marta Walczak, kl.5d

Wyróżnienia:
Wiktoria Janyszko,

Zofia Łuczak,

Pola Osiewicz,

Maria Sobieraj,

Pola Różańska,
Liwia Juszczak,
Liliana Kowalska,
Khrystyna Gapanova,

Maria Pinchuk

Gratulacje!

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i przekazanie pięknych prac, które już niedługo będzie można podziwiać w holu szkoły.