Szkoła Podstawowa nr 5 im. prof. Adama Wodziczki w Swarzędzu

Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki

Uczniowie klasy 5c i 5d wzięli udział w zajęciach przeprowadzonych przez gości z Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu, którzy pod opieką Pani Katarzyny Frąckiewicz zorganizowali lekcję w oparciu o grę narracyjną Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki. W grze tej gracze wcielają się w postać Antka – współczesnego nastolatka, który przenosi się o 100 lat w przeszłość, trafiając do miasteczka, jakich było wiele w dawnej Polsce, gdzie obok siebie żyli Polacy i Żydzi. Przewodniczką chłopca jest 11-letnia Żydówka – Malka. Dzieci wspólnie zwiedzają miasteczko, poznając żydowskie tradycje, święta, kuchnię i zwyczaje. Gra była zatem okazją do tego, by uczniowie wzbogacili swoją wiedzę na temat innych kultur i spojrzeli na ludność żydowską nie tylko przez pryzmat holokaustu czy często powielanych stereotypów.

Taka forma zajęć spotkała się z entuzjazmem uczniów, którzy bawiąc się, przyswoili sporą dawkę wiedzy. Ogromne podziękowania dla Pani Katarzyny Frąckiewicz za włączenie naszej szkoły do projektu oraz Chłopaków z ZS1, którzy dzielnie radzili sobie w roli nauczycieli naszych dociekliwych i skorych do współpracy uczniów.

Aleksandra Biedziak

Skip to content