Szkoła Podstawowa nr 5 im. prof. Adama Wodziczki w Swarzędzu

Świąteczna paczka dla dzieci w Fastovie

Te święta w Ukrainie będą zupełnie inne niż u nas… Pamiętajmy o ukraińskich dzieciach, które być może przeżyją je w schronie lub piwnicy, bez prądu i wody…

Drodzy Państwo,

Nasza szkoła przyłączyła się do akcji organizowanej przez Teb Akademia oraz Wyższa Szkołę Bankową w Poznaniu, która polega na przygotowaniu drobnych upominków dla dzieci poszkodowanych przez działania wojenne. Chętne osoby zapraszamy do przyłączenia się do tej wyjątkowej akcji.

Kogo wspieramy?

Ośrodek pomocy Dom św. Marcina de Porres w Fastowie znajduje się ok. 70 km od Kijowa. Od 2005 roku prowadzą go ukraińscy dominikanie wraz z gronem świeckich wolontariuszy. Sprawują oni swoją opiekę nad dziećmi zaniedbanymi środowiskowo i z uboższych środowisk. Obecnie przyjmują uchodźców ze wschodniej części kraju. Pod stałą opieką jest tam 100 dzieci, w tym dzieci z okolic Mariupola czy Doniecka. Zimą spodziewają się przyjąć kolejną falę kilkuset uchodźców.

Od wybuchu wojny Ośrodek w Fastowie – przy wsparciu darczyńców i wolontariuszy z Ukrainy i Polski – dostarcza mieszkańcom regionu co tydzień kilka ton żywności, która dystrybuowana jest do okolicznych miejscowości.

Jak możemy pomóc?

Ośrodek w Fastowie zwrócił się z prośbą o przygotowanie ok. 2500-3000 paczek świątecznych dla dzieci z rodzin poszkodowanych przez wojnę:

 • tych, które mają pod stałą opieką
 • kilkuset dzieci uchodźców ze wschodu Ukrainy,
 • oraz dzieci z innych miejsc, w tym na terenach tzw. deokupowanych (odzyskanych) – do których paczki zostaną dowiezione.

Jakie są zasady?

 • Waga o objętość paczki:  max 1 kg oraz relatywnie niewielka objętość
 • Zawartość paczki: przede wszystkim słodycze (z długą datą ważności), ale w paczce mogą się znaleźć również np.:
  • artykuły higieniczne, np. szczoteczki/pasty do zębów,
  • elementy odblaskowe dla dzieci lub/+ małe latarki (brak prądu i zaciemnienie ulic jest powoduje wypadki)
  • skarpetki / rękawiczki,
  • drobna „zabawka”, kolorowe długopisy/pisaki lub coś podobnego – czyli coś uniwersalnego co ucieszy każde dziecko.

Do paczki warto również dołączyć kartkę z życzeniami, pozdrowieniami z Polski, słowami otuchy. Gdyby to było możliwe, można przygotować kilka paczek dla różnych dzieci 🙂 Zachęcamy do zaangażowania rodziny lub znajomych.

Ze względów organizacyjnych, nie jest możliwe określenie konkretnego wieku dziecka, do którego trafi paczka – przyjmujemy, że w razie potrzeby obdarowani mogą się podarunkami wymienić. Może zatem warto upominek opisać- podając orientacyjny wiek dziecka i płeć.

Terminy

Paczki zbierane będą do 30 listopada– przy sekretariacie szkoły. W pierwszej połowie grudnia Organizatorzy planują transport humanitarny do Fastowa.

Miejsce dostarczenia paczek:

 1. TEB Akademia Sp. z o.o., Al. Niepodległości 2, Poznań (budynek Izby Rzemieślniczej; wejście od ul. Kościuszki), najlepiej w godz. 8-16. Paczki zostawiamy w pomieszczeniu na parterze (na lewo od drzwi wejściowych) lub w portierni będącej naprzeciwko wejścia (portiernia jest czynna do 21.00).

2. Miejsce przy sekretariacie szkoły.

Inne potrzeby

Ośrodek w Fastowie ma wiele innych potrzeb… Są to przede wszystkim:

 • kołdry, poduszki, materace, śpiwory i świece,
 • bielizna termiczna dla żołnierzy,
 • środki finansowe – m.in. na zakup butli z gazem i piecyków do domów, pozbawionych prądu i ogrzewania oraz pomoc w naprawach zniszczonych dachów przez zimą.

Więcej informacji o Akcji Gwiazdor „Paczka dla dzieci w Ukrainie”

Natalia Jarenczuk

n.jarenczuk@teb-akademia.pl

tel. kom. 664 121 455

Skip to content