Szkoła Podstawowa nr 5 im. prof. Adama Wodziczki w Swarzędzu

SP 5  Z TYTUŁEM „SZKOŁA DEMOKRACJI”

Miło nam poinformować, że w roku szkolnym 2021/2022 otrzymaliśmy tytuł Szkoła demokracji.

Ośmioro uczniów klasy 8c: Zuzanna Zawada, Nadia Wesołowska, Wiktoria Tabaka, Amelia Ziółkowska, Weronika Ziółkowska, Fabian Wójcicki, Tomek Kosmowski oraz Szymon Szymański, wzięło udział w projekcie Akademia Demokracji, w ramach którego realizowany był projekt Szkoła demokracji. W ramach programu w/w zespół wprowadził zmiany w życiu szkolnym zmierzające do rozwoju społecznej aktywności oraz praktycznej edukacji obywatelskiej.
W tym celu uczniowie wzięli udział w licznych szkoleniach liderskich, których tematykę mogli wybrać samodzielnie, a nabyte tam umiejętności wykorzystać podczas realizacji zadań.  Uczestniczyli także
w spotkaniach z mentorką projektu, ale przede wszystkim – zrealizowali wyzwania projektowe.
Wyzwania realizowane były w ramach następujących obszarów:
1. Wybory i kwestie formalne,
2. Komunikacja i media,
3. Podejmowanie decyzji,
4. Uczenie się i nauczanie

W ramach realizacji w/w obszarów uczniowie podjęli zadania takie jak:
– zorganizowanie i przeprowadzenie pierwszych demokratycznych wyborów do SU (z uwzględnieniem  kampanii wyborczej, komisji wyborczych itp.),
– założenie pierwszego oficjalnego konta SP5 na Instagramie,
– zrealizowanie pierwszego Budżetu Uczniowskiego (w ramach którego zakupione zostały tzw. stoliki śniadaniowe),
– przeprowadzenie ankiet dotyczących stopnia zrozumienia tego, jak i za co są oceniani uczniowie naszej szkoły (z uwzględnieniem analizy i wniosków, które przedłożone zostały reprezentantom nauczycieli naszej szkoły).

Warto też wspomnieć, że przed przystąpieniem do realizacji zadań uczniowie dokonali diagnozy potrzeb szkoły oraz przygotowali plan działania, w którym zaproponowali zadania i sposób ich realizacji w ramach poszczególnych obszarów. By uzyskać certyfikat Szkoły demokracji wystarczyła realizacja 3 z 5 obszarów. Fakt, iż nasi uczniowie zrealizowali aż 4 zaowocował otrzymaniem certyfikatu z wyróżnieniem.

Była to wyjątkowa przyjemność pracować z tak twórczymi, kreatywnymi i zaangażowanymi w sprawy szkoły uczniami.
Szkoły, w których murach w roku szkolnym 2022/2023 zjawi się ta Ósemka,  mogą już teraz czuć się wyróżnione J

Skip to content