Szkoła Podstawowa nr 5 im. prof. Adama Wodziczki w Swarzędzu

PASOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH
NA CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

W dniach 21, 22, 24 lutego oraz 1 marca 2022 roku w bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie uczniów klas pierwszych  na czytelników biblioteki szkolnej.

Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania
z księgozbioru biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

Uczniowie klas pierwszych zanim zostaną pasowani na czytelników biblioteki szkolnej są przygotowywani do tej uroczystości. Przez pół roku pilnie uczą się liter, które łączą w sylaby, wyrazy i zaczynają czytać.

Gdy  zdobędą wyżej wymienione  umiejętności,  uczniowie klas pierwszych są zaproszeni przez nauczycieli bibliotekarzy na lekcje biblioteczne, podczas których poznają księgozbiór i regulamin biblioteki szkolnej. Po zakończeniu zajęć uczniowie otrzymują zaproszenie i zadania, które mają  przygotować na uroczystość pasowania na czytelników.

W tym roku uczniowie mieli za zadanie przebrać się za ulubioną postać z bajki
i przygotować wiersze, piosenki, scenki związane z książką lub biblioteką. Wszyscy pierwszoklasiści wywiązali się z tych zadań celująco. W bibliotece panowała bajkowa atmosfera.

Po zaprezentowaniu zadań przygotowanych przez dzieci, przyszedł czas na złożenie przyrzeczenia i pasowania uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej.
Aktu pasowania dokonała: Pani Dyrektor Jolanta Nowacka, Pani Wicedyrektor Katarzyna Bogunia  oraz Pani  bibliotekarka Grażyna Beranek.

Spotkanie zakończyło się wręczeniem kolorowych zakładek do książek wykonanych przez uczniów i wychowawców ze świetlicy szkolnej oraz  upominków ufundowanych przez Radę Rodziców. Pierwszoklasiści  otrzymali również książki pt. ,, Pierwsze abecadło” wydane przez Instytut Książki w Krakowie, jako wyprawka czytelnicza dla najmłodszych dzieci.

 
                                                                                 Nauczyciele bibliotekarze:
                                                                                 Grażyna Beranek; Joanna Grzempa – Stolpe

Skip to content