Szkoła Podstawowa nr 5 im. prof. Adama Wodziczki w Swarzędzu

Swarzędz dla Ukrainy – komunikat Burmistrza

28.02.22

Dzisiaj (poniedziałek, 28.02.2022) w Swarzędzu odbyło się spotkanie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Oto kolejne ustalenia:

► Postanowiłem uruchomić gminną rezerwę finansową z przeznaczeniem na zarządzanie kryzysowe.

► Podjąłem decyzję, że od 1 do 31 marca br. z opłat za korzystanie z usług Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej zwolnieni zostaną wszyscy obywatele Ukrainy na podstawie ważnego paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość.

► Cały czas działa swarzędzki „bank ofert pomocy”. Bardzo Państwa prosimy, aby na adres e-mail: pomoc.ukraina@swarzedz.pl zgłaszać wszystkie oferty pomocy – materialnej, organizacyjnej, dotyczącej ew. zakwaterowania, transportu etc. Wszelkie pytania prosimy kierować pod nr tel. 500 250 998.

► Potrzeby mieszkaniowe dla obywateli Ukrainy prosimy zgłaszać do Ośrodka Pomocy Społecznej w Swarzędzu dzwoniąc pod nr telefonu 512 025 820.

► Do Państwa dyspozycji jest specjalny nr konta, na które wpłacać można pomoc pieniężną:

Stowarzyszenie Na Rzecz Aktywizacji Społeczności Lokalnej w Swarzędzu

konto nr 16 1090 1450 0000 0001 2301 5561

z dopiskiem „UKRAINA”.

Serdecznie dziękujemy za wszystkie wpłaty!

► Uruchomiliśmy publiczną zbiórkę dla Ukrainy. W godz. 9:00 – 18:00 przekazywane przez Państwa dary przyjmują druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Swarzędzu (ul. Dworcowa 24 ) i Kobylnicy (ul. Poznańska 4 ). Bardzo prosimy o przekazywanie darów, ale wyłącznie tych, które są aktualnie potrzebne. W tej chwili nie zbieramy już odzieży. Gorąco apelujemy do wszystkich organizatorów spontanicznych zbiórek (w sołectwach, szkołach, organizacjach pozarządowych etc.) o przekazywanie wyłącznie najpotrzebniejszych produktów, wyszczególnionych poniżej.

Oto, co jest teraz najbardziej potrzebne:

– środki opatrunkowe,

– podstawowe leki przeciwbólowe,

– żywność długoterminowa (preferowane konserwy i słoiki, czekolada, batony),

– woda butelkowana,

– żywność dla dzieci (słoiczki, soczki),

– nowe, małe zabawki (np. pluszaki, samochodziki),

– środki higieniczne i higieny osobistej (z wyłączeniem papieru toaletowego, papierowych ręczników, pieluch – gdyż w tej chwili mamy ich bardzo dużo),

– baterie, zapałki, świeczki, latarki,

– koce termiczne, nowe ręczniki,

– karimaty, nowe koce i śpiwory.

Bardzo dziękuję wszystkim swarzędzanom za okazaną ofiarność. Miło mi poinformować, że równie chętnie do pomocy włączają się nasi lokalni przedsiębiorcy – dla przykładu ZM Bystry z darem 400 termosów czy R Twining and Company Sp. z o.o. z dziecięcioma paletami herbat.

► Wczoraj na granicę z Ukrainą dojechał transport z Państwa darami. Jeszcze dziś ze Swarzędza wyjedzie 5 busów z żywnością, lekami i środkami higieny.

► Przypominamy, że:

– Każdy obywatel Ukrainy, który przekroczył granicę ukraińsko-polską od 24 lutego 2022 roku przebywa legalnie na terytorium Polski i jest pod opieką państwa.

– Jeżeli wjechał na podstawie ważnego paszportu, który został odnotowany przez Straż Graniczną pozostaje pod opieką Państwa Polskiego tj. ma prawo do uzyskania pomocy w zakwaterowaniu (wraz z wyżywieniem, pomocą medyczną i socjalną).

– Aby z tej pomocy skorzystać obywatele Ukrainy muszą skierować się do specjalnie utworzonego punktu informacyjnego lub recepcyjnego. Obecnie w Poznaniu na terenie Dworca Głównego działa Punkt Informacyjny, w którym obywatele Ukrainy uzyskają pomoc w zakwaterowaniu oraz wszelkie niezbędne wsparcie i informacje. Punkt działa w godzinach od 8.00 do 22.00.

– Od poniedziałku 28.02.2022 r. uruchomiona zostanie specjalna infolinia dla uchodźców z Ukrainy +48 61 850 87 77 dostępna w godzinach 8.00-20.00. – Dedykowany adres e-mail: cudzoziemcy@poznan.uw.gov.pl

– Informacje dla ukraińskich obywateli znajdują się także na stronie: www.migrant.poznan.uw.gov.pl

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek

Skip to content